Albatlanta

Studimi i Ferdinando Milone, del harta e Shqipėrisė natyrale e vitit 1867
FRANCO TAGLIARINI
 
 
TIRANE-Profesor Ferdinand Milone (lindur nė Napoli mė 1896 dhe vdekur mė 1987 nė Romė), ka qenė njė gjeograf i shquar, pedagog nė Universitetin e Napolit dhe tė Romės, anėtar i Akademisė Kombėtare tė Lincei, autor i librave tė shumtė, tė njė rėndėsie tė madhe pėr studimin e gjeografisė ekonomike. Ai ka publikuar nė numrin e marsit tė vitit 1942, nė revistėn e klubit tė turit italian "Rrugėt e Italisė", njė ese tejet tė rėndėsishme me titull "Shqiptarėt dhe Shqipėrinė".

E mendoj si tė dobishme botimin e njė pėrmbledhje tė esesė, meqenėse nuk ėshtė nė dispozicion as tė bibliotekave italiane e as tė atyre shqiptare. Autori pohon qė nė fillim tė esesė se "nė Ballkan, ku ka shumė vende e popuj, jo gjithmonė forma fizike tė lejon tė bėsh dallimin mes njė rajoni e njė tjetri apo njė kombėsie e njė tjetre. Territoret transite nga njėri popull nė tjetrin, tė banuara nga popullsi tė pėrziera pėr shekuj me radhė gjatė historisė sė pėrbashkėt, duhet domosdoshmėrisht dhe mė shumė se njė herė, tė caktohen nė kėtė apo atė shtet politik.
Me pak mė shumė vullnet tė mirė, ndershmėri dhe studim objektiv tė fakteve, do tė jetė e mundur, megjithatė, edhe nė kėtė rajon tė madh natyror dhe njerėzor, por edhe tė komplikuar, pėr tė arritur njė marrėveshje tė drejtė dhe tė qėndrueshme". Kėshtu, Ferdinand Milone fillon tė marrė nė konsideratė shtetin e ri shqiptar.
Para sė gjithash, - pyet, - a ekziston njė kombėsi shqiptare? Njė shqiptar autentik, ministri Ernest Koliqi, novelist, poet dhe ministėr i Arsimit nė Shqipėri nga 1939 deri nė 1942 nė njė udhėzues qė hap guidėn e bukur tė Shqipėrisė, botuar nga Shoqėria Turistike Italiane nė vitin 1940, bėn dy deklarata tė rėndėsishme: "Ngjarjet e ndryshme historike, nėpėr tė cilat kaloi raca shqiptare, i kanė dhėnė asaj njė karakter tė veēantė, tė larmishėm dhe tė pazakontė, qė e bėjnė tė duket si njė mozaik i vėrtetė besimesh fetare, zakonesh dhe kostumesh tė ndryshme".
Ai shton mė tej: "Nėse ti i pyet njerėzit rreth e qark nė qytet apo nė mal, nė veri apo nė jug 'kush jeni ju', do tė dėgjoni pėrgjigjen mė tė ashpėr dhe mė krenare 'Jam shqiptar'".
Ka tė drejtė Koliqi, - pohon Milone: Sa mė shumė ndalojmė nėpėr Shqipėri, sa mė shumė e studiojmė dhe mėsojmė mbi kėtė tokė dhe kėtė popull kaq interesant, kaq tė mirė dhe besnik, aq mė shumė shohim se sa tė ndryshėm janė njerėzit nė kėtė rajon.
Ėshtė e admirueshme qė pavarėsisht nga sundimi turk, nuk ėshtė shuar ndjenja kombėtare nė kėtė popull barinjsh e druvarėsh, tė cilėt nė shekujt e gjatė tė sundimit tė huaj, nuk kanė njė histori qė nuk ka tė bėjė me rebelimet e kryengritjet e guximshme apo shtypjen e pėrgjakshme. Flaka e ndjenjave kombėtare ka mbetur gjallė nė kėtė popull aq sa, nė vitin 1878, pas Kongresit tė Berlinit, u krijua Lidhja Qendrore pėr mbrojtjen e kombėsisė shqiptare, me kryeqendėr Ohrin. Lidhja bėri thirrje pėr autonomi tė shtetit shqiptar, nė mėnyrė qė vendi tė mbrohej nga copėtimi i territorit mes Serbisė, Malit tė Zi dhe Greqisė." Milone kujton nė artikullin e tij, se Italia edhe gjatė shekujve tė mėparshėm e ka njohur shtetėsinė shqiptare, duke i ofruar ndihmė Skėnderbeut nė luftėn e tij tė vėrtetė epike dhe duke mirėpritur refugjatėt shqiptarė nė vendin tonė, ku ata jetonin lirisht, duke ruajtur fenė e tyre, gjuhėn e tyre dhe kostumet e tyre, e kanė qenė tė lidhur me shtėpinė "birėsuese" jo mė pak se me atė amtare.
Nė vitin 1911, kur shqiptarėt ishin nė kryengritje, u formua nė Romė njė Komitet Parlamentar pėr Shqipėrinė, qė mblodhi 60 deputetė nga tė gjitha ngjyrat politike; u organizua njė ushtri qė kishte njė kauzė tė pėrbashkėt, qė do tė mblidhte edhe veshje dhe tė holla nė favor tė kryengritėsve.
Ishte Italia ajo qė sė bashku me Austrinė, iu bėri jehonė tė drejtave tė shqiptarėve nė Konferencėn e Ambasadorėve tė mbajtur nė Londėr nė vitin e ardhshėm, kur edhe triumfoi kauza e tyre e drejtė.
Gjuha, kombi, feja
"Kush ėshtė para syve tanė,- shkruan Milone, ndėrsa vė nė dukje se mė shumė se ēdo gjė tjetėr ata (shqiptarėt) dallohen nga gjuha qė flasin. Ruajtja e gjuhės me besnikėri, ėshtė e shkėlqyeshme, pavarėsisht nga arsyet e forta dhe tė shumta qė luftonin kundėr ekzistencės sė saj. Ruajtja e gjuhės e ka penguar 'humbjen' e njerėzve, duke i dalluar ata mes popujve tė tjerė. Ėshtė shqipja, njė tjetėr element i fuqishėm e konservator i kombėsisė, madje edhe atėherė kur kombet, politikisht me konsideratė, e kanė humbur kombėsinė dhe pavarėsinė e tyre. Gjuhėtarėt nuk janė tė gjithė dakord sa i takon origjinės e autonomisė sė gjuhės shqipe. Sipas shumicės sė tyre shqipja vjen nga ilirishtja antike; ndėrsa tė tjerė mendojnė se ėshtė vazhdimėsi gjurmėsh tė tjera e jo tė ilirishtes. Sigurisht qė ėshtė njė gjuhė qė ka ndikim tė menjėhershėm nga jashtė e mes kėtyre ka njė ndikim tė madh nga latinishtja. Nuk mungojnė fjalėt qė rrjedhin nga greqishtja e lashtė, por mė tė shpeshta janė fjalėt qė rrjedhin nga greqishtja mesjetare. Janė tė dukshme megjithatė edhe ndikimet sllave e turke, ndėrkohė qė ndikimi nuk ėshtė i papėrfillshėm as nga gjuhėt e tjera tė Ballkanit. Kėshtu pėrfundon Milone: "Gjuha shqipe, edhe pse kaq e modifikuar, e ruan forcėn e saj dhe punon sot pėr detyrat kombėtare". Populli shqiptar ėshtė i ndarė nė fe tė ndryshme. Subjekt i ndikimeve tė Romės dhe Bizantit, e dominuar pėr mė shumė se katėr shekuj nga pushtuesit myslimanė, kjo popullsi ka nė mėnyrė tė dallueshme tri fe tė mėdha: katolike, ortodokse dhe myslimane. Por kjo treshe besimi nuk e ka dėmtuar unitetin e popullit. Shumica myslimane jeton nė tolerancė tė plotė me ortodoksėt dhe katolikėt. Ėshtė e dukshme qė pėr tė kuptuar se kush ėshtė nė tė vėrtetė populli shqiptar, elementi mė domethėnės i dallimit ėshtė ai gjuhėsor. Ajo ėshtė besnikėria e njė populli pėr gjuhėn e vet, njė popull qė pėr shumė vite u dominua nga tė huajt dhe ėshtė padyshim dokumenti mė i mirė i karakterit kombėtar. Nuk do tė jetė e vėshtirė, qė sapo tė njihet kombi shqiptar, nga elementi gjuhėsor tė hiqen kufijtė qė duhet tė ketė shteti shqiptar. Pėr fat tė keq, - thotė autori, - nuk ėshtė e lehtė pėr tė kuptuar se sa veta flasin ende gjuhėn shqipe nė rajonin e Ballkanit. Pushteti osman kėnaqej duke dhėnė vlerėsime e duke bėrė dallime, mė shumė mbi besimin, se sa mbi gjuhėn.
Numri i popullsisė
Njė publikim zyrtar i qeverisė angleze, qė u publikua nė vitin 1922, e nxori numrin e shqiptarėve rreth 1 milionė e gjysėm deri nė 2 milionė banorė. Por, nga popullsia shqiptare, vetėm gjysma e saj, apo dhe ndoshta mė pak, ka jetuar brenda kufijve tė Mbretėrisė sė Shqipėrisė. Gjysma tjetėr dhe qė nuk ishte e papėrfillshme jetonte jashtė kufijve, nė Jugosllavi dhe nė Greqi.
Statistikat zyrtare jugosllave e ulin numrin e popullsisė shqiptare deri nė 442.000 brenda kufijve tė vet. Sipas burimeve zyrtare jugosllave, minoriteti shqiptar nė shtetin e tyre na qenkėrka sa gjysma e popullsisė shqiptare tė Mbretėrisė Shqiptare. Nė tė vėrtetė, shqiptarėt ishin tė paktėn dyfishi i asaj shifre qė u dha prej tyre, dhe kjo ishte tė paktėn tre tė katėrtat e popullsisė sė mbetur nė Mbretėrinė e Shqipėrisė. Hartat
"Nė vitin 1919, - shkruan Milone, - u publikua njė hartė etnografike pėr Gadishullin Ballkanik. Nė Mal tė Zi, rajoni i Tivarit dhe kufiri i vjetėr banohet nga popullsi shqiptare qė ėshtė ende kompakte dhe rrethohej nga liqeni i Shkodrės. Nga shqiptarėt, nė njė masė kompakte janė tė banuara edhe pellgjet e larta tė Limit, Ibrit dhe Drinit tė Bardhė, ku shqiptarėt janė shtyrė deri nė malet e Krushevicės, duke arritur deri nė kufirin e vjetėr nė mes tė Malit tė Zi dhe Serbisė.
Shqipėria, - sipas Kettler, - duhet tė ketė qenė shtrirė pothuajse gjatė gjithė Liqenit tė Shkodrės dhe nė rajonet e Hotit, tė Alpeve dhe nė rrethet veriore shqiptare tė Ipekut dhe Gjakovės, bashkė me Methohinė pjellore, deri nė malet e Krushevicės.
Nė Serbi, pėrtej kufirit tė saj tė lashtė me Malin e Zi, shqiptarėt kanė formuar njė ishull tė madh, qė shtrihet me degėt e veta edhe pėrreth Novi Pazarit, nė pellgun e lartė tė Ibrit, e deri nė jug pranė Goljakut e Kopanikut. Ata janė tė gjithė shqiptarė etnikė, me shumicė dėrrmuese qė vetėm pėrtej kėtyre maleve pėrzihen me serbėt dhe bullgarėt. Ishuj tė tjerė serbėsh ndėrpriten, megjithatė, vazhdimėsia e popullatės shqiptare ėshtė kėshtu: menjėherė nė lindje tė Ipekut, dhe nė veri tė Prishtinės e nė jug tė Prizrenit. Por edhe nė kėto zona popullsia ėshtė nė shumicė dėrrmuese shqiptare, ndėrsa e gjithė Kosova ėshtė e banuar pa dyshim nga shqiptarėt, tė cilėt nė kultivimin e tokave fushore tė kėtij rajoni tregojnė kapacitetet e tyre tė mėdha pėr punė dhe aftėsinė e tyre tė shquar pėr pėrparim. Nė mes tė Prizrenit dhe tė Vranjės, ka njė pėrzierje popullsie me bullgarėt, tė cilėt zėnė disa pjesė tė luginave tė lumenjve tė mėdhenj. Rajoni malor nė tė djathtė tė Vardarit tė lartė ėshtė i banuar nga shqiptarėt, tė cilėt, nė fakt pak mė nė jug, kanė formuar disa ishuj tė vegjėl pranė Krushevit, Manastirit dhe Follorinės, njė qytet qė gjendet brenda kufijve tė vjetėr grekė. Por, brenda kufijve tė vjetėr tė Greqisė, shqiptarėt pėrbėjnė njė oaz mė tė madh se ai i Follorinės. Milone pohon nėse ka mbajtur shėnim indikacionet e dhėna mbi shqiptarėt qė gjendeshin brenda dhe jashtė kufirit shqiptar, kudo nė zonat e banuara nga shqiptarėt etnikė jashtė kufijve (1940) tė Mbretėrisė sė Shqipėrisė. Pėr disa pohime ai ka pasur parasysh dijetarė tė gjuhės, si gjermanin Kettler, i cili pajtohet me disa autorė tė tjerė si Lejan, dijetarin rus Mirkovitch, sllaven Bradaska, Charles H. Kiepert dhe Sax), tė gjithė dijetarė e studiues tė gjysmės sė dytė tė '800-ės. Nė dritėn e kėtyre burimeve autoritare, Ferdinand Milone shqyrton pretendimet shqiptare nė Konferencėn e Paqes. Ēelėsi pėr pretendimet shqiptare ishte memoriali i Turhan Pashės, qė kėrkonte kthimin Shqipėrisė, tė territoreve tė inkorporuara nė Mal tė Zi dhe nė Serbi, si edhe ato tė inkorporuara nė Greqi, si rezultat i Konferencės sė Londrės tė 1913-ės.
Kufiri etnik
Nė thelb kėrkohej e pretendohej kufiri etnografik i Shqipėrisė, nė tė cilin si pjesė e Shqipėrisė janė Tuzi, Hoti, Gruda, Podgorica, Ipeku, pjesa lindore e Mitrovicės, rrethet e Prishtinės, tė Gjilanit, tė Ferizajt, tė Kaēanikut... njė pjesė e Qarkut tė Uskubit, rrethi i Kalkandeles, Gostivari, Kėrēova, Dibra, duke arritur deri nė malin qė quhet Mal ' i Thatė, nė mes tė Liqeneve tė Ohrit dhe Prespės. Duke u nisur nga kjo pikė, kufiri ndjek gjurmėt e vitit 1913 deri nė kreshtėn e Monte Gramos dhe vazhdon drejt jugut, pėr tė pėrfunduar deri nė afėrsi tė Prevezės. Tė gjitha territoret e vendosura nė perėndim tė kėtij kufiri janė toka etnike e historike shqiptare". "Nė limitet e kėtyre territoreve tė pėrmendura,- vazhdon memoriali i Turhan Pashės,- jetojnė rreth dy milionė e gjysmė shqiptarė, prej tė cilėve gati njė milionė jetojnė brenda kufijve tė caktuar nė Shqipėri nga ana e Konferencės sė Londrės tė vitit 1913 dhe njė milion e gjysmė qė e njėjta konferencė ia dha Malit tė Zi, Serbisė, Greqisė". Sigurisht qė pas gjithė kėtij "ushtrimi" historik, profesor Milone raporton nė pėrfundimet e tij se: "Sigurisht, populli shqiptar ka tashmė tė drejtė qė tė shohė tė ndėrtuar pėrfundimisht individualitetin e vet etnik e kombėtar".
*Marrė nga AlbanianNews.it
Balkanweb | View webpage for this Publication

Return to the Publications Search Page

albatlanta.com